petak, 13. prosinca 2013.

13. prosinca - Sveta Lucija od Sirakuze (284. – 303.)

Sveta Lucija od Sirakuze (284. – 303.)
zbog svoje je vjere podnijela mučeništvo 303. godine; 
ona je i zaštitnica vida, krojača i kovača.

Progonitelji kršćana mačem su joj odrubili glavu nakon dužeg mučenja. Kroz svu kršćansku povijest štuje se među kršćanima kao mnogostruka zaštitnica – slijepih (tjelesno i duhovno), ratara, lađara, staklara, krojača, tkalaca, pisara, vratara i kovača.
Postoji malo pouzdanih podataka o njezinu životu ali kako predaja kaže, dok je još bila djevojčica, otac ju je obećao nekom bogatom mladiću za ženu. Otac je ubrzo umro, a i majka Eutihija joj se teško razboljela. Velik dio imetka potrošile su na liječnike, ali joj nitko nije mogao pomoći. Bolest nije prestajala. Tada su Lucija i njezina majka krenule na grob svete Agate u Kataniju. Došavši tamo, Luciji se ukazala sveta Agata i rekla joj: ”Zašto tražiš moj zagovor za ozdravljenje svoje majke, kad i sama možeš isprositi zdravlje za svoju majku. Vjera joj je tvoja pomogla. Već je ozdravila, zato što si ti svojom čistoćom u svom srcu pripremila dragi stan za Gospodina. Kao što je Krist po meni proslavio Kataniju, tako će po tebi proslaviti Sirakuzu.” Lucijina majka je zaista ozdravila.U velikoj radosti zbog majčina ozdravljenja, Lucija je odlučila svoju baštinu razdijeliti siromasima, da zauvijek ostane samo Isusova. Majka ju je savjetovala da imetak oporučno razdijeli siromasima, ali joj je Lucija odgovorila: ”Tako bih siromasima dala svoje imanje samo zato što ga ne mogu ponijeti sa sobom u vječnost. Uostalom, kad nam na putu treba svjetlost, svjetiljku nosimo pred sobom, a ne za leđima. Tako i naša dobra djela trebaju svijetliti pred nama dok putujemo u vječnost.” Što je naumila, to je i učinila. Sve je svoje počela dijeliti siromasima. Zato ju je njezin mladić prijavio da je kršćanka. Luciju su onda prisiljavali da se žrtvuje rimskim idolima. Odbila je ponudu riječima: ”Ja poznam samo jednoga Boga, stvoritelja neba i zemlje. Njemu je najdraža žrtva kad pomažemo siromahe i udovice. Sve sam svoje razdala siromasima. Preostalo mi je još jedino da i samu sebe žrtvujem Gospodinu.” Kad joj je sudac zabranio dalje govoriti, hrabra je Lucija odgovorila: ”Gospodinova se ne smije gušiti. Ja sam službenica Gospodina koji je rekao da će njegov Duh govoriti iz učenika kad im budu sudili.” Onda joj se sudac rugao zato što je rekla da iz nje govori Božji Duh. Lucija je dalje svjedočila: ”Dok čisto živim, moje je tijelo hram Duha Svetoga.” Okrutni sudac joj je tada zaprijetio da će je na silu osramotiti u javnoj kući, pa da će je ostaviti Božji Duh. Na to mu je ona odgovorila: “Ako mi budeš na silu oduzeo čistoću, moja duša neće biti oskvrnjena, nego ću imati na nebu dvostruku krunu. Grijeh je samo ono što čovjek učini slobodnom voljom.” 
Kad je sudac pokušao odvesti Luciju u kuću bludnica, nisu je mogli maknuti s mjesta.  


Predaja kaže da je jaram volova nije mogao pokrenuti. Kada je nije uspio osramotiti na ovaj način, naredio je da je poliju vrelim uljem i smolom pa da je zapale. No, vatra nije dolazila do nje, već je stajala poput proljetne ruže. No, kako tvrdo ljudsko srce nema smilovanja, dao joj je probosti vrat mačem. Tako je Lucija dobila odjednom dvije krune: djevičansku i mučeničku. Prije smrti uspjela je primiti euharistiju i predvidjela je skoru smrt Dioklecijana kao i prestanak progona kršćana. Njeno predviđanje vrlo se brzo ostvarilo. Krajnji čin mučenja bilo je vađenje njenih očiju, ali nekim čudom ona je uspjela vidjeti i bez očiju.
 U tradiciji narodne i crkvene pobožnosti svetu Luciju vrlo često prikazuju s pladnjom i parom očiju na njemu. 


Narodna tradicija je povezala ugaslu svjetlost njezinih slijepih očiju s najdužom noći zimskog sunčevog ciklusa. Pripisivali su joj posebnu moć – sveta Lucija bi zimskom suncu povratila snagu – svjetlost, da bi moglo ponovno zagrijati promrzlu zemlju iz koje bi niknuli novi plodovi.


NE ZABORAVITE:

Jedan običaj koji se sačuvao do danas jest običaj sijanja božićne pšenice kao simbola obnove života i plodnosti. Na dan Svete Barbare ili Svete Lucije sije se pšenica, simbol života u katolika i pripravlja zelenilo za ukras kuće i stola kod svetkovanja Božića. Sam običaj pretkršćanskog je porijekla, ali danas ima kršćansku simboliku, a svrha mu je blagoslov ljetine. Zanimljivo je da ovog običaja nema u protestantskim zajednicama i velikom dijelu Europe pa je uz Portugal i južnu Italiju, on vezan još samo za hrvatsko podneblje. Do Božića pšenica lijepo naraste u posudi ispunjenoj vodom, te ukrašava božićni stol, dok tijekom božićnog vremena stoji pod borom, uz jaslice ili u kutu sobe. Da bi izgledala lijepo, pšenica se podrezuje i ovije hrvatskom trobojnicom, a u nekim se krajevima posred pšenice stavi jabuka te svijeće. Nakon Božića pšenica se daje pticama jer se ništa iz tog svetog doba ne smije baciti. Prema narodnom vjerovanju, gustoća iznikle pšenice, boja i sočnost njezinih vlati, predskazat će bolju ili lošiju žetvu iduće godine.
 

utorak, 10. prosinca 2013.

Josip Kuhtić - Pojam vjernosti

Pojam vjernosti u ljubavi danas uglavnom izaziva podrugljivost 
i odmahivanje glavompa ipak, 
baš kao i ostali principi kršćanstva, 
zahtjev za vjernost u ljubavi
ostaje nepromjenjiv, izvan vremena i hirova svih doba.
Jer onaj tko traži vjernost u ljubavi, životu i ljubavnu vezu sa 
samo jednom osobom,
teži da uspostavi sklad nasuprot kaosu,
jedinstvo u kaotičnim, jalovim previranjima svijeta oko sebe.

Ljubav je dakle, koncentrirano traganje i stvaranje, jedinstven osjećaj
koji se zato doista daje samo jednoj osobi, precizno usmjereno
davanje i primanje
usprostavljeno je razbacanosti i kaotičnoj rastrešenosti ljudske osobe
(koja razbijena, zapravo i prestaje biti osoba),
red suprostavljen neredu,
kompaktno izgrađivanje suprotsavljeno rušenju
             
                                                            - a upravo je to vjera!

msgr. Josip Kuhtić


subota, 7. prosinca 2013.

Zrno gorušice - Josip Kuhtić

''Nama nije potrebno brda premiještati, 
niti drveće čupati. 
Dovoljno je biti samo običan mali čovjek 
koji svakodnevno pošteno i odano vrši svoje dužnosti. 
Tako se vjera pokazuje i živi. 
To je sve što nam je zapovjeđeno i što se od nas traži. 
To pred BOGOM ima veliku vrijednost. 
U malim i svakodnevnim djelima služenja se  pokazuje živa vjera koja je slična sjemenu gorušice.''

                    msgr.Josip Kuhtić


opaska:

Gorušica

Ime divlje muštarde čije je zrno jako malo, 
ali joj stabljika može narasti do 3 metra.
U jednoj prispodobi Isus uspoređuje kraljevstvo Božje sa zrnom gorušice; prvo malo, ono zatim prerasta u 
stablo i nebeske ptice će potražiti sklonište na njegovim granama (Mt 13,31-32).
Drugi put, predbacujući svojim učenicima nevjeru,reče:  
"Zaista, kažem vam, ako imadete vjere koliko gorušicino zrno te reknete ovom brdu: 
''Prijeđi odavde onamo!'', 
prijeći će i ništa vam neće biti nemoguće." Mt 17,20